Tosyalı Mustafa Şimşek’in Taşlardan Yaptığı Hediyelik Eşyalar Yoğun İlgi Görüyor

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde inşaat işleriyle uğraşan Mustafa Şimşek, doğadan topladığı taşlardan hediyelik eşyalar yaparak, hem taşları ekonomiye kazandırdı hemde aile bütçesine katkı sağladı.

.

Şimşek,  yaptığı açıklamada, Küçüklüğünden buyana doğada ki ağaçlara ve taşlara ilgisi olduğunu söyledi.

.

Bir senedir Tosya’da ikamet ettiğini, daha önce ise uzun yıllar İstanbul’da yaşadığını belirten Şimşek, ”İstanbul’da doğadan toplamış olduğum taşlardan çeşitli objeler yapıyordum. Yaptığım el emeği göz nuru ürünleri, eşime dostuma hediye ettim ilk zamanlar. Daha sonra, taştan yaptığım ürünler yoğun ilgi görmeye başladı. Bu ürünleri ekonomiye kazandırma amacıyla, İstanbul’un çeşitli semtlerinde pazarlara sergi açtım. Bunlar kimi zaman taşlardan yaptığım hediyelik eşyalar oldu, kimi zaman da kütükten veya Hindistan cevizinden yapmış olduğum ürünler oldu.” dedi.

.

İş icabı doğduğu yer olan Tosya’ya yerleştiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti :

.

“Burada doğada her türlü taşı ve materyali bulabiliyorum. Doğadan topladığım taşları çeşitlendirerek, yeni yeni ürünler ortaya koymaya ve bu alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Toplamış olduğum taşları, şekilleri ve boyutlarına göre ayrıştırdıktan sonra, vazo, ayna çerçevesi saksı ve benzeri objeler yapıyorum. Yapmış olduğum ürünlerin hammaddesini doğadan topladığım için bir birlerine benzemiyor ve farklı farklı ürünler ortaya çıkıyor, bu nedenden dolayı çok rağbet görüyor. İnsanlar bunları beğeniyor, talep ediyor ve özel günler de de satın alıyorlar. Ben bu çalışmaları yaparken, adeta huzur buluyorum, kafam dağılıyor ve rahatlıyorum. Stres açısından rahatlatan bir iş olarak görüyorum taştan çeşitli objeleri yapmayı. Ben bu işin yaygınlaşmasını, imkan olursa bir meslek haline gelmesini ve insanların bu işten para kazanmasını istiyorum.”

.

Şimşek, taştan yaptığı saksılardan bazılarını Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e makamında hediye etti.

.

Kaymakam Pişkin, burada yaptığı konuşmada, “ Bugün meslek hayatımın içerisinde almış olduğum en anlamlı ve en güzel hediyelerden birini aldım. Bu hediyenin farklı bir özelliği var. Farklı bir anlamı var. Hep insanlar işsizlikten ve imkansızlıktan yakınır dururya, işte Mustafa bey gerektiği zaman insanın taştan bile ekmeğini çıkartabileceğini gösteren çok güzel bir çalışma yapmış.” İfadelerini kullandı.

.

Pişkin,” Doğada topladığı taş parçalarını birbirine ekleyerek, yapıştırarak ve içini de toprakla doldurduktan sonra, çeşitli süs bitkileri yada dekoratif amaçlı objeleri içine yerleştirerek satışını gerçekleştiriyor, ortalama tanesi 100 lira civarında. Sevdiği insanlara da bunlardan hediye ediyor. Bugünde bana bu kaktüs çiçeklerini hediye etti. Kendisini kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum. Gerçekten üretme derdinde olan, çabalama, gayret etme ve çalışma aşkında olan her insanın mutlaka yapabileceği bir şey vardır misaline çok güzel bir örnek, yaşayan bir örnek kendisini kutluyorum.” diye konuştu.

.

Mustafa Şimşek’in Tosya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü bahçesine açtığı sergiyi gezen vatandaşlar ise, daha önce böyle hediyelik eşya görmediklerini, yolda yürürken dikkatlerini çekmeyen taşların adeta bir sanat eserine dönüştüğünü kaydettiler. Mustafa Şimşek Tel : 0 537 366 24 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.