Tosya’da Üreticilere Budama ve Aşılama Eğitimi Verildi

Tosya İlçemizde gerek ana ürün gerekse alternatif geçim kaynağı olarak meyvecilik ve bağcılık önemli bir tarımsal üretim unsurudur. İlçede yaklaşık 5100 da. alanda bağcılık ve 12.250 da. alanda karışık ve kapama meyve bahçeleri tesis edilmiş durumda ya da yeni tesis aşamasındadır.

.

.

Bu tarımsal üretim kolu, çok yıllık bitkileri kapsadığı için ilk tesis aşamasından itibaren titiz bir hesaplama ve bakım gerektirmektedir. Çünkü tesis zamanında yapılan bir hata, telafisi imkânsız sonuçlara sebep olduğu gibi budama, bakım – besleme ve mücadelede yapılacak eksiklikler ya da yanlışlıklar gerek mevcut üretim yılında gerekse sonraki yıllarda verimde önemli düşüşlere sebep olmaktadır. Bu verim kayıpları hem milli ekonomiye olumsuzluk olarak yansımakta hem de üreticinin gelirinde düşüşlere sebep olmaktadır.

.

.

Tosya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bu bilinç ile üreticilerin her zaman yanında olmaya özen göstermekte hem de birlikte üretmeye yönelik planlamalar yapmaktadır. Bu amaçla ilçe merkezinde “Budama ve Aşılama Kursu” düzenlenmiş 23 kursiyere katılım belgesi verilmiştir.

.

.

Bunun yanında köylerde üretim yapan ve kursa katılmamış budama ve aşılama konusunda eğitim almamış ve büyüklerinden gördüğü gibi uygulamaya devam eden çiftçilerimizin daha bilinçli bir üretim yapabilmelerini sağlamak amacıyla ilçede özellikle meyvecilik ve bağcılık konusunda üretim yapan köylerde bir program dâhilinde budama, aşılama ve ilkbahar bakımları ile mücadele konusunda pratik eğitimler ve bilgilendirmeler yapılarak bilinçli bir üretici seviyesine ulaşmaya çalışılmaktadır.

.

.

İlçe Müdürlüğü personelinden Mühendis Kadir ÇAVDAR, Mühendis Ümmü BUTGÜL ve Ekonomist Mehmet ÇİLEK tarafından Çevlik ve Çifter Köylerinde meyve ağaçlarında ve bağlarda budama, aşılama, gübreleme ve bordo bulamacının hazırlanması ve uygulanması konusunda uygulamalı eğitimler verilmiştir. Üreticilere personel gözetiminde aşı ve budama pratiği yaptırılarak konu hakkında doğru sanılan yanlışlar düzeltilmiştir. Üreticilere güncel teknikler hakkında bilgilendirmeler yapılmış ayrıca, üreticilerden gelen sorular ve sorunlar dinlenerek çözüm önerileri sunulmuştur.

.

.

Çiftçilerin daha verimli ve kârlı bir üretim yapmalarını sağlamak amacıyla programlanan şekilde erken ilkbahar döneminde bahçelerde gübreleme, bakım, budama ve çeşit değiştirme aşılarının öğretilmesi amacıyla köy ziyaretlerine devam edilecektir.

.

.

.

.

Haber ve fotoğraf kaynak : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.