Tosya’da Aşçılar İçin Kalfalık Sınavı Düzenlendi

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 20 aşçı kalfalık belgesi alabilmek için uygulama sınavında ter döktü.

.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen uygulamalı kalfalık sınavlarına katılan aşçıları ziyaret etti.

.

Sınava katılanlara başarı temennisinde bulunan Kaymakam Pişkin, Tosya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Delebe’den sınavlarla ilgili bilgiler aldı.

.

Pişkin, burada yaptığı konuşmada, Tosya’nın sanayi sektörüne çok ağırlık verdiğini söyledi.

.

Sanayi sektörünün binlerce kişiye direk veya dolaylı olarak istihdam sağladığını belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti :

.

“ Sanayi sektörümüzle birlikte Tosya’mızda çok canlı olan bir sektörümüz daha var oda hizmet sektörü. Her gün binlerce kişinin seyahat ettiği uluslararası D-100 kara yolunun ilçe sınırları içerisindeki bölümünde oldukça modern tesisler yer almaktadır. Bu yoldan geçmekte olan araçlar yoğun bir şekilde şehrimizde mola veriyor. Dolasıyla yerli yabancı bir çok turiste hizmet veriyor bu tesisler. Bu tesisler için kalifiyeli eleman yetiştirilebilmesi, buralarda çalışan personelin yeterlilik belgesine sahip olabilmesi ve kendilerini meslekleriyle ilgili geliştirerek daha iyi hizmet verebilmeleri düzenlenen bu kurslar sayesinde mümkün olacaktır. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazananlar aynı zamanda devlet desteklerinden de faydalanabilecekler. Meslek edindirme anlamında sürdürülebilir bir çalışma olmuş. Hayırlı uğurlu olsun. Hem sınavlarınızda hemde yaşamınızda başarılar dilerim.”

.

Ziyarette, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Sevgi Alkan, Bilal Azizoğlu ve Hasan Sancaktar da yer aldı.

.

Kamera ile kayıt altına alınan sınavlara katılan aşçıların yaptığı yemekler, Gıda Öğretmeni Ayşe Aktuğ Çayırcı ve Ali Ertüzün’den oluşan sınav komisyonu tarafından değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.