Tosya’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı

19 Mayıs 2017 Cuma, 13:39
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

 

Tosya’da, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” düzenlenen törenle kutlandı.

 

 

Tosya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama töreni, Atatürk Anıtı’na çelen sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

 

Yağmur nedeniyle Tosya İzzet Aksalur Kapalı Spor Salonu’na alınan kutlamaların açılış konuşmasını yapan Tosya Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü  Abdullah Karaaslan, 19 Mayıs 1919 tarihinin, milletin  tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu söyledi.

 

 

Karaaslan, Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin de başlangıcı olduğunu kaydederek şunlara değindi; ” Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, Türk gencinin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.”

 

 

Tören,öğrenciler tarafından 19 Mayıs oratoryosunun  sunulması, Atatürk’ün Geçliğe Hitabesi’nin okunması, halk oyunları  ve tekvando gösterilerinin ardından, ödül töreni ile sona erdi.

 

 

Kutlama törenine, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz