Tosya’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  Anma Etkinlikleri Kapsamında Program Düzenlendi.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu  ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Tosya Müftü Vekili Nuri İbrahim Ateş tarafından dua edildi, Tosya Müftülüğü Türk Tasavvuf Musiki Topluluğu tarafından ilahiler okundu.

.

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, programda yaptığı konuşmada, “ 3 yıl önce, kara gün olarak adlandırdığımız, yenilen ekmeğe en büyük ihanet olarak adlandırılabilecek hain FETÖ girişimini, memleketin yiğit evlatlarının, kurşuna, tanka koşarak giden yiğit evlatları sayesinde bertaraf etmek nasip oldu. Bu hain kalkışma sırasında, yiğitçe ve mertçe 248 evladımız, askerimiz, sivilimiz ve polisimiz şehadet şerbetini içtiler. Yüzlerce de vatan evladı yaralandı. Allah’ıma binlerce kez şükürler  olsun ki karanlık odakların desteklediği hainler emellerine ulaşamadılar.  Türk halkının birlikteliğinin bozgununa uğradılar. Rabbim memleketimize bir daha darbe girişiminde kimsenin bulunmasını nasip etmesin.” İfadelerini kullandı.

.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin,  ise konuşmasında,” 15 Temmuz hain darbe girişiminin, aziz milletimiz ve kahraman kolluk kuvvetlerimiz tarafından yenilgiye uğratılmasının, milletimizin onurlu duruşunun ve demokrasi zaferinin 3. Yıl dönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Tarihimizin en karanlık günlerinden biri olan ve Fettullahçı  Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz işgal girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün liderliğinin sevk ve idaresinde, hükümetimizin kararlı duruşu, tarihi şan ve şereflerle dolu aziz milletimizin, demokrasisine ve hukukuna sahip çıkarak, vatanperver asker ve güvenlik güçlerimizin şanlı direnişiyle bertaraf edilmiştir.” dedi.

.

Kaymakam Pişkin, konuşmasında şunları kaydetti :

“ Bu şanlı direniş günü, emperyalist güçlerin yıllardır içimize sızdırdıkları hain ve sinsi şebekeler, Anadolu toprakları üzerinde oynadığı oyunlarla, aziz milletimizin birlik ve beraberlik şuurunu içerisine sızmaya çalışmışlardır. Mensubu olmaktan şeref duyduğum kahraman  Türk milletinin bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin açık ispatını bizzat yaşayarak gördüler.  Şanlı tarihimizin safhalarına bir kahramanlık destanı daha yazdıran, kahramanlık günlerini bünyesinde daima muhafaza eden bu aziz  millet,  sabahında aydınlığını gördüğümüz o karanlık gecenin ardından günlerce ve gecelere boyunca tuttukları, demokrasi nöbetleriyle, vatan ve bayrak sevgilerini tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihi, bir milletin asıl gücünün, tankı, topu, tüfeği değil,  imanlı ve inançlı evlatları olduğunu bir kez daha perçinlendiği, darbecilere halkın darbe yaptığı, bundan böyle hiç bir gücün, milletin ve iradesinin rehin veya teslim alınamayacağının hukuk dışı yol ve yöntemlerle istidat değişikliği yapılmayacağının veya iktidar olamayacağının  dosta ve düşmana öğretildiği gündür. 15 Temmuz gecesi, milli ve manevi dinamiklere yaslanarak tek vücut olan kahraman bir milletin, dahili ve harici bedbahtlara geçit vermediği şanlı tarihimize yeni bir izzet ve onur sayfasının eklendiği gündür.  Allah bir daha 15 Temmuz gibi bir badireyi bu aziz millete yaşatmasın. Bundan sonra bize düşen görev, bir birimizi daha çok severek kenetlenmek, birlik ve beraberlik içerisinde  çok çalışarak, ülkemizi güçlendirmek ve muasır medeniyetler seviyesine taşımaktır.  15 Temmuz’da sokağa çıkarak, o karanlık geceyi aydınlığa kavuşturan aziz milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Bu ihanet girişimi karşısında, 15 Temmuz gecesinden itibaren darbeye karşı durup, 27 gece boyunca sabahlara kadar Cumhuriyet Meydanı’nda demokrasi nöbeti tutan 7’den 70’e  tüm Tosyalı kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Bir hilal uğruna o gece canlarını feda eden aziz vatan şehitlerinizi hürmetle, rahmetle ve minnetle yaad ediyor, gazilerimize de Allah’tan sağlık, afiyet ve uzun bir ömür diliyorum. Saygı ve sevgiyle hepinizi selamlıyorum.”

.

Tosya Ahi Yaren Mehteran ekibinin gösterisi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sinevizyon gösterimi, 15 Temmuz adlı şiirin okunması ve Tosya Musiki Derneği’nin müzik dinletisinin ardından program sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.