Tosya Acıkavak Türbesi (Murat Baba)

3.yy da yaşadığı tahmin edilen Murat Baba zamanın evliyalarından birisi idi.Murat Baba’yı günümüzde özel kılan neden ise kendisinden bu güne ulaşan tesbihi ve kılıcı.

 

Kılıcının kını deriden yapılan ve Kılıç Kınının içi Mekkei Mükerremenin kokusu ile aynı olduğu iddia ediliyor.Bir çok araştırmacı bu kokunun deri içerisinde muhafaza edilmesinin vede günümüze kadar ulaşmasının imkansız ve  bunun açıklanamaz olduğunu söylüyor.

 

Murat Baba’nın ,türbesinin hemen altında bulunan acıkavak şifalı suyunu bu kılıç ile çıkardığı rivayet edilmekte.Acıkavak suyu ise halk arasında şifalı su olarak bilinmekteve şifa arayanların uğrak yeri olmakta.Bakımsızlığa ve zamana karşı fazla direnememiş olan bu şifalı suyun cüzam gibi deri hastalıklarına ve romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği rivayet edilmekte.

 

Murat Baba türbesi ile ilgili olarak şu efsane anlatılmaktadır: ‘’Murat Baba Külliyesini Tosya Sınırları dışına kurmuş bir din alimidir.Yaşlanıp ta ölüm anı yaklaştığında öğrencilerine bir vasiyette bulunur.Benim türbemin üzerini açık bırakın ,Rabbimle arama bir engel koymayın .der.Kısa süre sonrada ölür. Vasiyeti üzerine kendisine sanduka yapılmaz ve dışarıya defnedilir.Aradan geçen zaman içerisinde türbeye bir kuraklık yapmaya karar verilir.Kuraklık halkında yardımı ile yapılır ancak sabah geldiklerinde kuraklığın parçalanmış olarak yan tarafa atıldığı ve mezarın üzerindeki toprakların yumuşadığı görülür.Aynı olay 3 defa tekrarlanınca Murat Baba nın vasiyeti akıllarına gelir. O günden sonra da türbenin üzerine bir daha kuraklık yapılmaz’’

 

Unutmayalım ki türbeler medet umulacak alanlar değildir.Türbelerle ilgili efsanelerin doğruluğu konusunda bir delil yoktur.Ancak gerçek olan şudur ki :Türbelerde yatan kişiler ulemadandır ve Allah’ın sevgili kullarından dır lütfen bu ziyaretgahları batıl inanç merkezleri haline getirmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.