Prof. Necati Cemaloğlu Tarafından Tosya’da Lider Öğretmen Konulu Seminer Verildi

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, ” Lider Öğretmen ” konulu seminer verildi.

.

Tosya Kaymakamlığı ile Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) iş birliğinde, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu tarafından, ilçedeki öğretmen ve okul idarecilerine yönelik “Lider Öğretmen” konulu seminer verildi.

.

Tosya Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Yeni eğitim-öğretim yılının bütün ilçeye ve eğitim camiasına hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda, Tosya’da nitelikli ve kaliteli bir eğitim-öğretim hedeflediklerini belirten Pişkin, şunları kaydetti:

.

“ Geçen yıl sonunda düzenlenen piknikle vedalaşmıştık, şimdi bu güzel organizasyonda merhabalaşıyoruz. Bugün burada yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamadan önce, sizlerde yeniden bir farkındalık oluşturacak, yeniden belki okul hayatına ve mesaiye motivasyonunuzu artıracak bir etkinlik planlandı. Bu etkinlikte tabii ki sivil toplum kuruluşlarımızın, milli eğitim müdürlüğümüzün katkısı var. Her zaman söylediğim gibi, toplumun lokomotifi olması gereken sivil toplum kuruluşlarıdır. Devlet sadece vizyon çizer, yol gösterir ama sahada olması gereken sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu anlamda bugün düzenlenen organizasyon güzel bir örnek. Duyarlılıklarından dolayı Hasan beye, federasyonuna ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu etkinliklerin devamı gelir. Geçen yıl olduğu gibi bu yılında, merkezinde öğretmenlerin olduğu, çok yönlü, çok alternatifli, çok renkli, hem akademik anlamda, hem sosyal anlamda öğrencilerimize vizyon katacak, yeni ufuklar açacak eğitim-öğretim yılı olmasını istiyorum. Kitap okuma etkinliklerimiz devam edecek. Merkezine kitap okumayı koyarak devam edeceğiz. Hocamıza zaman ayırıp ilçemize teşrif ettiği için çok teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

.

Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Şen de Federasyonun, Ankara’da faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek,

.

” 2001 yılından buyana Ankara ve Kastamonu arasında, tanıtımdan eğitime kadar bir çok alanda çalışmalar yapıyoruz. Değerli akademisyenlerle birlikte zaman zaman Kastamonu’nun değişik yerlerinde buna benzer organizasyonları yapıyoruz. Daha önceki yıllarda, iletişim ve çocuk haklarıyla ilgili seminerler düzenlemiştik. Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan Tosya’da gerçekten eğitimle ilgili lokomotif bir güç var. Bende bu camiaya 28 yılını veren bir eğitimci olarak, siz değerli eğitimcilerin bu eğitim-öğretime hazırlık çalışmalarına biraz olsun katkıda bulunmak, Tosya, Kastamonu ve ilçelerinin eğitim-öğretim kalitesini artırmak amacıyla, çok birikimli hocamız Sayın Necati Cemaloğlu ile istişare ederek, bu organizasyonu birlikte planladık. Ben değerli Kaymakamımıza verdiği destekten dolayı, değerli hocamıza bizi üzmeden böyle bir seminere katkı verdiğinden dolayı, ayrıca sizlere de bu organizasyona katıldığınızdan dolayı şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni eğitim-öğretim yılınız hayırlı uğurlu olsun. Hepinize başarılar diliyorum. ”dedi.

.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu ise yaptı konuşmada, sivil toplum örgütleriyle kamu kurumlarının ortaklaşa işbirliğinin güzel bir davranış olduğunu ifade etti.

.

Bir ülkede sivil toplum örgütleri gelişmişse ve yönetimle işbirliği yapıyorsa ona yönetişim adını verdiğini belirten Prof. Cemaloğlu,

.

” Kuramla uygulamayı bir araya getirdim. Size bir model sunacağım bugün. Başarılı öğretmenliğin şifresi olarak görüyorum. Şuana kadar bu modeli anlattığım bir çok izleyiciden çok güzel dönütler alıyorum. Lider öğretmenlik nedir diye soruyorlar. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Öğretmenlik, bir çocuğun yüreğine dokunmak, onun yaşam hikayesini yeniden yazmaktır. Kaç çocuk sizi gördüğü zaman, yaşam hikayesini yeniden yazdı. Kaç çocuk sizinle tanıştıktan sonra, yeni hedefler koydu kendisine. Kaç çocuğu bataklıktan kurtardınız. Kaç çocuğa büyük ufuklar açmasında paydaş oldunuz. Arkadaşlar eğer bunu yapmadıysanız, yapamadıysanız bence suçlusunuz. Neden derseniz, bazı insanlar ilgi alanına odaklaşır, bazıları da etki alanına odaklaşır. İlgi alanına odaklaşanlar, akşama kadar siyaset konuşur. Etki alanına odaklaşanlar ise, yoldaki bir taş parçasını alır birisi düşmesin, çarpıp yere yığılmasın diye tedbir alır. İyi öğretmenler çok şey yapıyor. Bir çocuğun yaşam hikayesini yeniden ele alıyor, yeniden kurguluyor ve yeniden bir başarı hikayesi yazmasında iş birliği yapıyor.” diye konuştu.

.

Seminere, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sevgi Alkan, Tosya ve Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TOSYADER) Başkanı İlhan Sertkale, protokol üyeleri, okul idarecileri ile öğretmenler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.