Tosya’da Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Kutlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, ” Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ” kutlandı.

 

Tosya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Okul Müdürü Mahmut Sami Otlu, törende yaptığı konuşmada, adı ne olursa olsun bayramların birleştirici gücü olduğunu söyledi.

 

Bayramlarda kin ve nefretlerin unutularak, sevgi, dostluk ve barışın baş tacı edildiğini belirten Otlu, konuşmasında şunları kaydetti:

 

” Uzakları ve uzaktakileri yakın etmiştir dini ve milli bayramlar. Sevgi hamurunun mayası olan bayramlar, geçmişten bugüne kadar yaşadığımız ve yaşattığımız ortak kültür değerlerimizdir. Uzun bir tarihi geçmişi olan nevruz da bizi bize yakınlaştıran, kenetlenmemizi sağlayan bir bayramdır. Nevruz, dünyanın kutlanan en eski ve köklü bayramı olma özelliğini taşımaktadır. Maddi ve manevi temizliğin gerçekleştirildiği, yeni yılın başı olarak kabul edilen Nevruz, geçen onca asrın bizden koparamadığı kadim bir bayramdır. Türk dünyasının ortak bayramı olan Nevruz Bayramınız kutlu olsun.”

 

Konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mutlu ile birlikte örste demir dövdü.

 

Nevruz ateşinin yakılmasının ardından, çeşitli yarışmaların düzenlendiği program, yemek ikramı ile sona erdi.

 

Programa, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.