Tosya Genelinde Yağışlı Geçen Kış Mevsimi Çiftçileri Umutlandırdı

06 Şubat 2019 Çarşamba, 13:06
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, ilçede etkili olan kar yağışının çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü açıkladı.

 

Akdiken, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 228 bin dekar alanda çiftçilik yaparak binlerce kişinin geçimini sağladığını söyledi.

 

Tarım ve buna bağlı yapılan hayvancılığın ilçede sanayinin ardından en çok istihdamı sağladığını belirten Akdiken, şunları kaydetti:

 

” Tosya’mızda, Devrez çayı kenarında bulunan çeltik tarlalarında başta Sarıkılçık pirinci olmak üzere bir çok cins pirinç çeşidi yetiştiriyoruz. İlçemize has, çeşitli büyüklüklerde ki 5 bin 500 adet meyve bahçesinde ve diğer tarım arazilerimizde ise iklim şartlarımıza uygun her çeşit meyve ve sebze yetiştiriyoruz. Çalışkan ve üretken Tosyalıların bu verimli topraklarda sebze ve meyve yetiştirebilmesi için gereken en önemli unsur, yeteri kadar suyun olmasıdır. Üreticilerimiz, sulama suyu ile ürünlerin su ihtiyacını karşılıyor ama, kışın kar yağmaz ve toprak suya doymazsa yaz aylarında büyük sıkıntı çekiyoruz. Bu nedenle, kış aylarında bölgemizin yeteri kadar yağış alması, yaz aylarında yetiştirilecek ürünler için hayati önem arz etmektedir. Bu sene etkili olan kar yağışı üreticilerimizi hasat dönemi rekoltesi için umutlandırdı. İnşallah üreticilerimiz, emeklerinin karşılığını alır.”

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz