29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıl Dönümü Tosya’da Düzenlenen Törenle Kutlandı

29 Ekim 2018 Pazartesi, 11:01
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, kutlamalar kapsamında makamında tebrikleri kabul etti.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlamalarda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin törene katılanların bayramlarını kutladı.

 

Kaymakam Deniz Pişkin, törende yaptığı konuşmada, “ Bu gün burada bu güzel günde koca tarihin ve bu gök kubbenin şahitliğinde, bir çok yıkılışa ve dirilişe şahit olmuş ceddimizin ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, son devletimizi kuranların manevi huzurunda devletimizin en büyük gününü kutlamak için toplandık. Yıllar önce, sabrımızı gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvenle bu sefer birliğimiz dirilişimiz ve saadetimiz göstermek için toplandık. Cumhuriyetimizi kuranlar şükran hislerimizi ifade etmek için toplandık. Cumhuriyetin 95. yılını kutlamak için toplandık. Hepimize kutlu olsun.” dedi.

 

 

Bu günlere kolay gelinmediğini belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti; “ Seferberliklerden, kıtlıklardan, gidilip dönülmeyen yerlerden cephelerden geldik. Yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız, günlerden geldik. Düğüne gider gibi cephe giden yiğitleri, cephenin mermisini, canının paresinden yeğ tutan anaları arkamızda kopup da deldik. Cephe yolu gözleyen annelerimiz, gözü yaşlı ninelerimizi arkamızda bırakarak geldik. Yemenden Cezayir’den, ve Baklanlardan, Kafkaslardan ve anaların babaların ümidi kestiği Çanakkale’den, Kazan’dan, Kerkük’ten Kıbrıs’tan geldik. Velhasıl, bu vatan kimin sorusun en güzel cevabı vererek geldik. Ülkemiz üzerinde bulunduğu coğrafya itibariyle, politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki, binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak, altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış oyun içinde oyun oynanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Nitekim, bunun bitmeyeceğini 15 Temmuz’da bir kez daha gördük. Üzerlerine asker üniforması giymiş eşkıya bozuntuları milletin tankını, tüfeğini milletin üstüne çevirmiş tetiğe basmaktan imtina etmemiştir. Çok şükür ki be ilçemizde ne ilimizde neden ülkemizde bu şarlatanlar amacına ulaşamamış mazisi şan ve şeref dolu kahraman Türk Ordusu’na da leke çalamamışlardır. Bu gün yine ülkemize ve milletimizin refahına karşı başka bir operasyon düzenlenmekte para piyasalarında yapılan spekülatif amaçlı hareketlerle ülkemizin ekonomik anlamda istikrarı ve itibarı hedef alınmaktadır.”

 

Kaymakam Deniz Pişkin, “ Hiçbir olumsuzluk bizi ümitsizliği sevk etmemelidir. Birlik ve beraberlik içinde sevgi içinde değerlerimizi özümseyerek ve benimseyerek çalışmalıyız. Kendimizi küçük görme hastalığından kurtulmalıyız. Bu gün her zamankinden daha çok çalışmaya özgüvene, ve milli dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Türkiye’nin modern ve medeni dünyadaki yerini geliştirmek için hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu yüzden milletimizi ve memleketimizi ilgilendiren her meseleyi şahsi davamız kadar heyecanla ve ısrarla izlemek ve sonuç olmak zorunda olduğumuzu bilmeli ve buna inanmalıyız. Bizler, bir ekip olarak birlik ve beraberlik içinde ilçemizin ve ülkemizin refahı ve selameti için bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Attığımız her imzanın aldığımız her kararını şahsımıza veya yakınlarımıza değil kamuya ve topluma menfaat sağladığını biliyor olmanın gönül rahatlığı ve alın açıklığıyla hizmet etmeye devam edeceğiz. Allah rızası ve insanımızın duası dışında kazanılabilecek daha kıymetli bir şey görmüyoruz. Bize hakkın ve halkın rızası yeter. Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimiz şükran, rahmet ve minnetle anıyor, kıyamete kadar bu vatan topraklarında al bayrağı özgürce dalgalanacağını görmek dileğiyle tüm Tosyalı hemşehrilerin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.” diye konuştu.

 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri, Kaymakam Deniz Pişkin, Başkan Şahin ve protokol üyeleri tarafından verildi.

 

 

Öğrenciler tarafından şiirler okundu ve çeşitli oyunlar sahnelendi. Mehteran gösterisinin ardından geçiş töreni düzenlendi.

 

Törene, Tosya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed İkbal Ay, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz